Latest posts

Ćwiczenia w domu - sprzęt i akcesoria (1)

W dzisiejszych czasach nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzać czas aktywnie. Oczywiście nic, poza naszym nastawieniem, chęciami i odpowiednim planowaniem dnia. Jeśli są chęci i potrafimy zapanować nad wszelakimi rozpraszaczami czasu i ochoty, mamy odpowiednią motywację, to przystępujemy do działania. A pole do popisu jest spore i łatwo możemy dostosować sprzęt do naszych potrzeb. Siłownia na świeżym powietrzu, kluby fitness i siłownie stacjonarne, lub dowolna droga, którą możemy ruszyć na wycieczkę rowerową, pobiec gdzie będziemy chcieli, ruszymy na spacer ze swoim czworonożnym pupilem, lub weźmiemy kijki do nordic walking. Mówiąc krótko: co dusza zapragnie, ale to nie wszystko. Często zapominamy, że solidny wysiłek i trening możemy przeprowadzić nie wychodząc z domu, wykorzystując skrawek podłogi. To naprawdę proste. By przygotować efektywne ćwiczenia nie potrzebujemy całego sprzętu z siłowni, ba często możemy ćwiczyć z własnym ciężarem ciała.

Gdy będziemy chcieli przejść do progresji ćwiczeń, lub po prostu ćwiczyć z użyciem sprzętu siłowego możemy zastanowić się czego będziemy potrzebować, by sprzęt treningowy nie był tylko wieszakiem na ubrania lub gadżetem zbierającym kurz. Dostosowujmy zakup sprzętu treningowego do naszych potrzeb, możliwości i określonego programu. Poniżej przedstawiamy propozycję sprzętu, który może nam się przydać, niezależenie od stopnia zaawansowania:

  1. Po pierwsze mata do ćwiczeń, na której możemy ćwiczyć zarówno z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała i podobnie jak w klubach fitness, z wykorzystaniem drobnego sprzętu treningowego.

  2. Stepper klasyczny, do aerobiku i ćwiczeń siłowych lub stepper skośny zalecany do ćwiczeń na mięśnie nóg i pośladków.

  3. Skakanka. Kolejne proste i wielofunkcyjne urządzenie, na którym ćwiczyć mogą zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane. Poprawa koordynacji ruchowej, wzrost wydolności, i wzmocnienie stawów skokowych i kolanowych to tylko niektóre korzyści, o których przeczytasz na stronie 4Fizjo.

  4. Piłka gimnastyczna i rehabilitacyjna. Idealny przyrząd do wsparcia procesu treningowego, rehabilitacyjnego, a także podczas regeneracji. Na piłce wykonasz ćwiczenia siłowe, utrzymujące równowagę, a także wspierające postawę, czy zmniejszające obciążenia pleców. Nie może więc dziwić, że znajdziemy je w każdym klubie fitness, a także coraz częściej w biurach czy na salach porodowych.

  5. Piłka lekarska. Wiele rodzajów i wiele zastosowań oraz wiele możliwości, by wybrać odpowiedni ciężar. A zastosowanie? Podobnie jak w przypadku innych przyrządów możemy wykorzystać w wielu typach ćwiczeń – do ćwiczeń typowo siłowych, do kształtowania mocy, ale także do ćwiczeń na kształtowanie mięśni brzucha.

  6. Taśmy i gumy oporowe. Kolejne genialne akcesoria, dzięki którym możemy modelować sylwetkę i ćwiczyć praktycznie każdą partię ciała. Dostosowując opór gum i taśm do naszych możliwości zmuszamy nasze mięśnie do mniej lub bardziej wzmożonej pracy a mnogość ćwiczeń, które możemy wykonać z gumami i taśmami sprawia, że są cenione zarówno podczas aktywacji do ćwiczeń, w treningu siłowym, czy podczas rehabilitacji.

  7. Hantle. Kiedyś niemal podstawowy i często jedyny sprzęt treningowy wykorzystywany podczas ćwiczeń w domu. Możliwość wykorzystania ich w ćwiczeniach jest niemal nieograniczona i niemal każdą partię ciała możemy modelować z użyciem hantli. Wielkość i wagę dostosujemy do naszych preferencji i możliwości, a także ilości miejsca w „domowej siłowni”.

  8. Kettle są wszechstronnymi przyrządami, które oprócz siły rozwijają także moc, dynamikę, koordynację ruchową, gibkość, wytrzymałość i kondycję. Dzięki nim wykonasz zróżnicowany trening. Nieograniczone możliwości rozwoju zapewni ci dodatkowo zarządzanie tempem, obciążeniem, sposobem chwytu oraz liczbą użytych kettli. Para kettli wystarcza, by zrobić trening na wszystkie partie mięśni. Podobnie jak w przypadku hantli możemy dobierać kettle do naszych możliwości.

  9. Rollery do automasażu to sprawdzony przyrząd wykorzystywany do aktywacji i do regeneracji organizmu Wałki do masażu wzbogacają trening, pomagają w regeneracji po wysiłku fizycznym i poprawiają kondycję mięśni. Ćwiczenia z rollerami pomagają rozbić i rozluźnić spięte mięśnie, pomagają w dokrwieniu tkanki mięśniowej, zwiększają zakres ruchu, zmniejszają ryzyko kontuzji i są doskonałym narzędziem wykorzystywanym w procesie treningowym i rehabilitacyjnym.

Leave a comment