Latest posts

Zostań trenerem piłki nożnej

Pep Guardiola, Jurgen Klopp, Jose Mourinho, Marcelo Bielsa, Carlo Ancelotti, Alex Ferguson, Arrigo Sacchi, Johan Cruyff, Rinus Michels, to trenerzy wybitni, którzy wraz z innymi wyjątkowymi szkoleniowcami zapisali się na kartach historii na przestrzeni lat. Tworzyli trendy, wyznaczali kierunki i budowali fantastyczne drużyny o jasno określonym stylu. Każdy z nas ma swojego ulubionego trenera i niekoniecznie musi on znajdować się na shortliście, od której rozpoczyna się niniejszy artykuł. Nie sposób przecież wymienić wszystkich wielkich szkoleniowców, którzy wywarli mniejszy lub większy wpływ na rozwój najwspanialszej dyscypliny sportowej, jaką niewątpliwie jest piłka nożna.

W Polsce w ostatnich latach próżno szukać szkoleniowców, którzy inspirują miliony ludzi na całym świecie. Czasy, gdy polska piłka była na salonach, a reprezentacja była w stanie sięgać po medale na mistrzostwach świata minęły już dawno. Zawodnicy z kraju nad Wisłą częściej niż kiedyś grają w topowych klubach europejskich, jak Juventus, FC Barcelona, czy Arsenal, ale nie przekłada się to na sukcesy reprezentacji. Kluby z ekstraklasy również nie mogą się równać z najlepszymi w Europie, mistrz Polski nie gra w tej samej lidze co Real Madryt, Manchester City, czy Bayern Monachium. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, od zaniedbań lat ubiegłych, po mniejsze środki finansowe niż na zachodzie Europy, ale zagłębianie się w nie nie jest myślą przewodnią, która dała iskrę do napisania tego artykułu. Na samym początku odniosłem się do wielkich postaci, które rzuciły wyzwanie swoim czasom i zmieniły lub zmieniają oblicze futbolu. 

Czy w Polsce możemy doczekać się kogoś, kto wyznaczy nowe trendy i będzie wymieniany wśród najlepszych? W moim odczuciu tak, a szlaki dla nowych, głodnych wiedzy i ambitnych szkoleniowców przeciera pokolenie utalentowanych trenerów w ekstraklasie i innych ligach. Tak zwana stara szkoła trenerów odchodzi do historii, a więc pojawi się miejsce dla kogoś nowego. Być może dla Ciebie?

Jak zostać trenerem?

Wystarczy mieć ukończone 18 lat i świadectwo ukończenia szkoły średniej i brak przeciwwskazań lekarskich. Następnie zarejestrować się na Łączy Nas Piłka, przesłać wymagane dokumenty i zapisać się na kurs w Wojewódzkim Związku Piłki Nożnej (zapisy online przez stronę łączy nas piłka). Warunkiem pozytywnego ukończenia kursu jest stuprocentowa obecność na zajęciach i zdanie egzaminu. Po zrobieniu pierwszego kroku, od Ciebie będzie zależało jaką ścieżką rozwoju pójdziesz (grafika ze strony łączy nas piłka):

ścieżka kształcenia za łączy nas piłka

Co dalej?

Zakładamy, że na pierwszym kroku nie poprzestaniesz, w końcu planujesz zajść wysoko. To długa podróż i warto mieć tego świadomość. Musisz mieć chęci, odpowiednią dozę samozaparcia i motywacji, otwartą głowę i być przygotowanym na podróż z odkrywaniem nowego. Ciągłą podróż, wymianą poglądów, nauką, refleksją, wyciąganiem wniosków, analizą i chęcią rozwoju… I tak ciągle, bo ta droga się nie kończy, wiedzy i inspiracji można szukać wszędzie, a piłka i podopieczni zmieniają się. Wszystko ewoluuje i trzeba za tymi zmianami nadążać, a najlepiej przewidywać, by móc stać się pionierem.
Świadomość powyższego pozwoli pozostawać w grze, bo chęć nauki i poznawania innego, szerszego spojrzenia na piłkę będzie prowadziła do fachowej literatury, najwyższej jakości czasopism jak Asystent Trenera, audycji i podcastów, do konferencji organizowane przez PZPN i lokalne związki, do wydarzeń i szkoleń organizowanych przez wysoko cenione przez trenerów organizacje jak grupa Deduktor, Ekstra Trener, Imopeksis i inne.
Warto wyjeżdżać na staże, by przyglądać się jak pracują inni zarówno w kraju jak i zagranicą, konfrontować to z własną wiedzą i wizją, szukać rozwiązań, które pomogą stawać się lepszym trenerem. Oczywiście nie chodzi w tym wszystkim o kopiowanie 1:1 każdego nowego konceptu i pomysłu, którego się dotknie lub zobaczy, ale świadomie korzystać z nabywanej wiedzy i informacji, by rozwijać warsztat, by stawał się coraz bardziej spójny z tym co chcemy chcemy przekazywać swoim podopiecznym.
Wszystko to będzie nas prowadziło do kolejnego stopnia na ścieżce kształcenia od licencji Grassroots C, przez UEFA B, UEFA A i wyżej.

Posted in: Trener

Leave a comment